Skip to main content

W czerwcowym numerze „Nowych Książek” Anna Żakiewicz przyjrzała się zapomnianej artystce Zofii Brzeskiej-Gaudier, a dokładniej jej książce „Matka i inne zapiski”.

brzeskaFotoZofia Brzeska-Gaudier to polska pisarka, która żyła XIX/XX w. Wychowana w galicyjskiej wiosce emigrowała do Ameryki, a następnie do Paryża, gdzie szukała pracy oraz niezależnego, na ile to było możliwe dla kobiety w początkach XX wieku, życia. W 1909 r. związała się z Henrim Gaudierem – młodym francuskim artystą, dla którego Brzeska była muzą i życiową partnerką. Razem z nim przeniosła się do Wielkiej Brytanii. Po śmierci ukochanego z czasem zaczyna nasilać się u niej choroba psychiczna. Zmarła w szpitalu psychiatrycznym w Gloucester.

„Matka i inne zapiski” została wydana przez Fundację Culture Shock w 2014 r. Ukazała się w Polsce po 89 latach od śmierci pisarki. To książka autobiograficzna, w której oprócz zapisków samej autorki znajdują się, m.in. jej szkice, korespondencja oraz reprodukcje rysunków Henriego Gaudiera-Brzeskiej. Nie jest to łatwa lektura, ale stanowi wspaniałe uzupełnienie informacji o tej niezwykłej pisarce. Jest to jedyna książka tej autorki w Polsce, która ukazała się w nakładzie 1000 egzemplarzy dzięki wsparciu finansowemu Ministerstwa Kultury Nauki i Dziedzictwa Narodowego.

Zapraszamy serdecznie do sięgnięcia po „Matkę i inne zapiski”, którą można kupić na stronie fundacji oraz w wybranych księgarniach.

Więcej o publikacji można znaleźć tutaj.

Zapraszamy do lektury recenzji:

Brzeska-recenzja2