Galeria Culture Shock powstała w 2012 roku jako utopijna przestrzeń dla działań artystycznych i eksperymentalnych, jednego z obszarów zainteresowań Fundacji Culture Shock, trochę w kontrze do jej działań podejmowanych w przestrzeni publicznej, gdzie panuje hałas, wielość bodźców, otwarta konfrontacja z odbiorcami.

W galerii panuje specyficzny rodzaj zarządzania percepcją, gdzie konteksty są wyciszone. Nie ma nic – wszyscy czekają na przekaz artysty, którego utwór w skupieniu rozbrzmiewa pełnym głosem. Nie ma zniekształcającego go szumu. Artysta urządza przestrzeń na swój obraz i podobieństwo.

Galeria Culture Shock to miejsce poszukiwań nowego podejścia do formy i nowych rozwiązań wystawienniczych, kontestujących dystans pomiędzy dziełem a odbiorcą. Jest to przestrzeń symboliczna, która bierze w nawias instytucjonalne podejście do sztuki, zadając w zamian pytania o to, w jaki sposób budujemy swoją tożsamość i przynależność do świata sztuki, jak kształtujemy swoje relacje z innymi, za co chcemy wziąć odpowiedzialność, czego się obawiamy i z czego jesteśmy dumni.

Świat galerii to zwykle świat elitarny, hierarchiczny i totalitarny, z duża pulą osób wykluczonych. My podchodzimy do tego inaczej. Nasz świat jest światem społecznym, aktywnym, partycypacyjnym i zachłannym. Galeria Culture Shock to przestrzeń Wspólna, w której ludzie mogą być ze sobą.

Z galerią współpracują znakomici kuratorzy, między innymi Katarzyna Pabijanek oraz Kaja Pawełek i Marek Goździewski, na co dzień związani z Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski.

[rev_slider galeriacs]